• Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od frontu
  Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od frontu

 • Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od ul. Abpa A.J. Nowowiejskiego
  Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od ul. Abpa A.J. Nowowiejskiego

 • Widok kościoła św. Jana Chrzciciela ul. Ostatniej
  Widok kościoła św. Jana Chrzciciela ul. Ostatniej
 • Figura Jezusa Miłosiernego na dziedzińcu kościoła
  Figura Jezusa Miłosiernego na dziedzińcu kościoła

 • Ołtarz główny i dwa boczne w kosciele św. Jana Chrzciciela
  Ołtarz główny i dwa boczne w kosciele św. Jana Chrzciciela
 • Św Jan Chrzciciel Patron parafii
  Św Jan Chrzciciel Patron parafii
 • Ciemnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku 2018
  Ciemnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku 2018
 • Grób Pański 2019 rok
  Grób Pański 2019 rok
 • Szopka - Boże Narodzenie -2019 rok
  Szopka - Boże Narodzenie -2019 rok

 • Zmartwychwstanie Pańskie-Pusty Grób-2020
  Zmartwychwstanie Pańskie-Pusty Grób-2020
 • obraz Jezusa Miłosiernego w prezbiterium kościoła św. Jana Chrzciciela
  obraz Jezusa Miłosiernego w prezbiterium kościoła św. Jana Chrzciciela
 • Chrzcielnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku
  Chrzcielnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku

 • Ołtarz boczny Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia
  Ołtarz boczny Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia

 • Ołtarz boczny-obraz św. Antoniego
  Ołtarz boczny-obraz św. Antoniego
 • Ołtarz boczny św. Rocha
  Ołtarz boczny św. Rocha

 • Ołtarz boczny Przemienienia Pańskiego
  Ołtarz boczny Przemienienia Pańskiego

 • Organy w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku
  Organy w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku

Ogłoszenia parafialne

 

XXX Niedziela Zwykła – 25 października 2020

1.     Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w piątek 23 października  odszedł do Pana ks. kan. Tadeusz Durszlewicz, emeryt. Przeżył 83 lata, w tym 59 w kapłaństwie. W latach 1985 -1988 był proboszczem naszej parafii. Msza św. żałobna za zmarłego ks. Tadeusza zostanie odprawiona w naszym kościele we wtorek 27 października o godz. 19.00 pod przewodnictwem ks. Biskupa Romana Marcinkowskiego.  Pogrzeb śp. ks. Tadeusza Durszlewicza odbędzie się w środę 28 października, o godz. 11.00 w parafii św. Trójcy w  Rypinie..

2.     W przyszłą niedzielę, 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych. W naszym kościele Msze św. będą według porządku niedzielnego: o 7.30, 9, 10.30. 12.00 i 18.00

3.     Za dwa tygodnie, w niedzielę, 8 listopada, o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłych parafian, którzy odeszli do Pana od Dnia Zadusznego w roku ubiegłym. Na to szczególne modlitewne nabożeństwo zapraszamy rodziny zmarłych. Naszych bliskich zmarłych możemy zgłaszać na listę wypominek w zakrystii lub kancelarii.

4.     Przed nami już ostatni tydzień modlitwy różańcowej. Zapraszamy na różaniec dzisiaj o 17.30 oraz do soboty po Mszy św. wieczorowej. Dzieci przychodzą  o 17.00 na różaniec do środy włącznie.  Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę modlitwę Kościoła. a szczególnie dziękujemy tym, którzy prowadzili wieczorny różaniec.

5.     Dzisiaj na Mszę św. o godz. 10.30 i  spotkanie zapraszamy kandydatów do Bierzmowania, którzy po rocznym przygotowaniu przyjmą ten Sakrament 18 listopada.  Spotkanie dla rodziców uczniów klas III przed I Komunią św. będzie jutro, 26 października o godz. 19.00 w kościele a dla rodziców uczniów  klas IV przed II Komunią  będzie we wtorek 3 listopada o godz. 18.30 również w kościele – termin zmieniony z powodu Mszy św. żałobnej za ks. Tadeusza. Natomiast w środę 28 października  o godz. 19.00 zapraszamy na  pierwsze spotkanie tegorocznych kandydatów do Bierzmowania: uczniów klas I po szkole podst. z naszej parafii wraz z rodzicami oraz młodzież która jeszcze tego sakramentu nie przyjęła.

6.     A teraz Zarządzenie Biskupa Płockiego: ”W związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną z dniem 23 października 2020 roku udzielam do odwołania dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, dla wszystkich wiernych Diecezji Płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie. Przypominam, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie proszę, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, podejmowały dzieła miłosierdzia oraz na różne inne sposoby wyrażały i realizowały swoje poczucie przynależności i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, szczególnie w jego lokalnym, parafialnym wymiarze. Zachęcam też do regularnej duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św.: radiowe, telewizyjne lub internetowe. Ponadto, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, zgodnie z prośbą ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, proszę duszpasterzy, aby odwołali tradycyjne celebracje Mszy Świętych, nabożeństw i procesji na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych i w jej oktawę, a celebrowali je w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych. Ponadto zachęcam wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów bliskich na czas przed uroczystością Wszystkich Świętych i podczas jej oktawy. Podpisał  † Piotr Libera Biskup Płocki

7.     W związku z epidemią koronawirusa informujemy, że zgodnie z zarządzeniem władz w naszym kościele może znajdować się jednocześnie maksymalnie 65 osób. W kościele należy mieć założone maski zasłaniające usta i nos. Prosimy, aby zajmować miejsca w bezpiecznej odległości od innych osób. Gdy  zdarzy się tak, że w kościele miejsc już nie będzie, prosimy o udział we Mszy Świętej na zewnątrz, zachowując odległości 2 metrów.

8.     Po Mszy św. możemy nabyć tygodnik „Gość Niedzielny”. Można też nabyć kalendarz katolicki na 2021 rok w cenie 4 zł. Możemy też otrzymać w prezencie małą książeczkę o Miłosierdziu Bożym – wziąć ją można ze stolika z gazetami. Bóg zapłać za złożone ofiary. Polecajmy teraz Bożemu Miłosierdziu śp. ks. Tadeusza Durszlewicza we wspólnej modlitwie: Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.(3 razy) Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen

XXIX  Niedziela  Zwykła – 18 października 2020

1.    Dziś Światowy Dzień Misyjny. Ta niedziela rozpoczyna Tydzień Misyjny w Polsce. Obchody te mają na celu pobudzić nas do wspierania misji i misjonarzy modlitwą, cierpieniem ofiarowanym w tej intencji oraz środkami finansowymi, które złożyliśmy dzisiaj na tacę.  Podczas nabożeństw różańcowych po Mszy św. o godz. 18.00 i o 17.00 w czasie Różańca dla dzieci, będziemy się modlić w intencji misji i misjonarzy. W niedzielę, jak zwykle, zapraszamy na Różaniec o godz. 17.30.

2.    Jutro o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę św. w intencji Ojczyzny w 36 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego PopiełuszkiPo Mszy św. autokarowy wyjazd do Włocławka – na miejsce męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego. W związku z tymi uroczystościami, jutro będzie tylko jeden Różaniec o godz. 17.00  -  dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 

3.    W czwartek  22 października wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Od godz. 17.00 adoracja Najśw. Sakramentu zakończona nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego.

4.    Rozpoczynamy przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia  Zadusznego. W duchu wiary w życie wieczne, niesiemy pomoc naszym zmarłym, szczególnie przez modlitwę. W uroczystość Wszystkich Świętych, aby nie gromadzić się tłumnie na cmentarzach, w naszym kościele Msze św. będą według porządku niedzielnego. Naszych bliskich zmarłych możemy zgłosić na listę wypominek w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Ta modlitwa jest w naszym kościele przed Mszami św. o 7.30, 9.00 i 18.00. Za trzy tygodnie, 8 listopada o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. za wszystkich zmarłych parafian, którzy odeszli do Pana od Dnia Zadusznego w roku ubiegłym..

5.    W przyszłą niedzielę 25 października  na Mszę św. o godz. 10.30 i  spotkanie zapraszamy kandydatów do Bierzmowania, którzy po rocznym przygotowaniu przyjmą ten Sakrament 18 listopada.  Spotkanie dla rodziców uczniów klas III przed I Komunią św. będzie  w poniedziałek, 26 października o godz. 19.00 w kościele a dla rodziców uczniów  klas IV przed II Komunią  będzie we wtorek 27 października o godz. 19.00 również w kościele. Natomiast w środę 28 października  o godz. 19.00 zapraszamy na  pierwsze spotkanie tegorocznych kandydatów do Bierzmowania: uczniów klas I po szkole podst. z naszej parafii wraz z rodzicami oraz młodzież która jeszcze tego sakramentu nie przyjęła.

6.    Przypominamy, że zgodnie z dekretem Biskupa Płockiego z dnia 28 maja, w związku z trwającą pandemią COVID-19, wciąż obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane dla: - osób w podeszłym wieku, - osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), - osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominamy równocześnie o konieczności zachowania w kościołach obowiązujących zasad sanitarnych.

7.    Po Mszy św. możemy nabyć tygodnik „Gość Niedzielny”.

 
Apel Biskupa Płockiego Piotra Libery: W związku ze stale rosnącą liczbą  zachorowań na koronowirusa,

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie!

W ostatnich dniach w niepokojący sposób rośnie liczba zachorowań na Covid-19. Choroba ta ponownie paraliżuje nasze codzienne życie, dotyka także księży utrudniając dostęp do sakramentów i ograniczając działalność naszych parafii.

W związku z tym zwracam się do Was z gorącą prośbą. Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie.

Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń. Obowiązek ten dotyczy także innych wskazanych przez władze państwowe miejsc.

Drodzy Księża, pamiętajcie proszę, zgodnie z moją prośbą z Pro Memoria z 7 sierpnia 2020 r. (por. Okólnik 27/2020), że należy zapewnić wiernym możliwość użycia środka dezynfekującego na dłonie, dostępnego przy wejściu do kościołów. Apeluję również, aby z roztropnością i odpowiedzialnością, w trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych, przestrzegać wszelkich innych zarządzeń władz państwowych i sanitarnych.

Polecam, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej - Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha - patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków. Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie.

Zapewniam o mojej nieustannej modlitwie za Was, szczególnie za osoby zarażone koronawirusem SARS-COV-2, za osoby przebywające w kwarantannie, za personel medyczny i spieszących zarażonym z pomocą. Wszystkim Wam przekazuję pasterskie błogosławieństwo.

Płock, dnia 12 października 2020 r.

†Piotr Libera
Biskup Płock