• Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od frontu
  Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od frontu

 • Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od ul. Abpa A.J. Nowowiejskiego
  Widok kościoła św. Jana Chrzciciela od ul. Abpa A.J. Nowowiejskiego

 • Widok kościoła św. Jana Chrzciciela ul. Ostatniej
  Widok kościoła św. Jana Chrzciciela ul. Ostatniej
 • Figura Jezusa Miłosiernego na dziedzińcu kościoła
  Figura Jezusa Miłosiernego na dziedzińcu kościoła

 • Ołtarz główny i dwa boczne w kosciele św. Jana Chrzciciela
  Ołtarz główny i dwa boczne w kosciele św. Jana Chrzciciela
 • Św Jan Chrzciciel Patron parafii
  Św Jan Chrzciciel Patron parafii
 • Zmartwychwstanie-Pusty Grób - kościół sw. Jana Chrzciciela
  Zmartwychwstanie-Pusty Grób - kościół sw. Jana Chrzciciela
 • Złóbek-Boże-Narodzenie-2016
  Złóbek-Boże-Narodzenie-2016
 • Grób Pański_2017
  Grób Pański_2017
 • Żłóbek Boże Narodzenie - 2017 rok
  Żłóbek Boże Narodzenie - 2017 rok

   

   

 • Ciemnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku 2018
  Ciemnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku 2018
 • Grób Pański - 2018
  Grób Pański - 2018
 • Boże Narodzenie - szopka z 2018 r
  Boże Narodzenie - szopka z 2018 r
 • Grób Pański 2019 rok
  Grób Pański 2019 rok
 • obraz Jezusa Miłosiernego w prezbiterium kościoła św. Jana Chrzciciela
  obraz Jezusa Miłosiernego w prezbiterium kościoła św. Jana Chrzciciela
 • Wnętrze kościoła - Boże Narodzenie-2015
  Wnętrze kościoła - Boże Narodzenie-2015
 • Złóbek-Boże-Narodzenie-2015
  Złóbek-Boże-Narodzenie-2015
 • Chrzcielnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku
  Chrzcielnica w kościele św. Jana Chrzciciela w Płocku

 • Ołtarz boczny Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia
  Ołtarz boczny Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia

 • Ołtarz boczny św. Antoniego
  Ołtarz boczny św. Antoniego

Rekolekcje adwentowe 2017-12-09

 

W trzeci dzień rekolekcji ks. dr Wojciech Kućko proponuje wiernym zatrzymać się przy dziesiątym, ostatnim  przykazaniu: nie będziesz pożądał żadnej rzeczy swego bliźniego. Czyli krótko mówiąc - nie bądź chciwy, ani zazdrosny.  W tym przykazaniu, nadmienia ks. Wojciech,  chodzi przede wszystkim o zazdrość,  zachłanność. To przykazanie  dotyka takiej sfery życia, która mniej lub bardziej jest obecna w życiu każdego chrześcijanina. Czasami zazdrość nieujawniona, jeszcze bardziej niszczy człowieka, jeżeli kryje on gdzieś ją w sercu. Czym jest zazdrość – zadał pytanie wiernym  ks. Wojciech i zaraz wyjaśnia. Zazdrość to smutek kogoś z powodu tego, że nie posiada jakieś rzeczy, cechy, jakiegoś talentu, przedmiotu, które posiada inna osoba. I ten smutek jest tak paraliżujący, że nie pozwala temu człowiekowi zawalczyć,  zapracować na tą rzecz, ale każe mu się skupiać na tej pożądliwości, na uczuciu zazdrości. Zazdrość tj. złe patrzenia, pożądanie oczami jakiejś rzeczywistości. Człowiek pożądliwy, zazdrosny, to ktoś kto odwraca swój wzrok w niewłaściwą stronę, zamiast patrzeć na cel swojego życia, zwraca swój wzrok ku rzeszom innych ludzi. Zazdrość dotyka wielu ludzi – kontynuuje swoje refleksje ks. Wojciech.  

Jak walczyć z zazdrością? Przede wszystkim, mówi ks. rekolekcjonista – trzeba leczyć nasze oczy. A to leczenie naszych oczu wymaga badania i dostrzeżenia tego, co posiadamy, nie to kim byliśmy, czy kim będziemy, ale kim jesteśmy dzisiaj, tu i teraz, docenienie tego co posiadamy dzisiaj. Ks. rekolekcjonista opowiedział nam zebranym bajkę, w której głównymi bohaterami są Anioł Rafał i szewc. Anioł Rafał, który nosił sandały, pewnego dnia udał się do szewca. Szewc, gdy Rafał przybył do niego, zaczął narzekać, że ciągle do niego ktoś przychodzi prosi u usługę, a nie chce mu godziwie za nią zapłacić. Rafał zapewnił go, że on mu zapłaci, a nawet da mu więcej. W pierwszej kolejności zaproponował mu 10 tys. $ za jego nogi. Szewc nie przyjął tej propozycji, gdyż uważał, że na nic mu się przydadzą te pieniądze, jeśli on nie będzie mógł  mógł chodzić. Anioł podwyższył stawkę i nastepnie zaproponował 100 tys. $ za jego ręce. Szewc nie przyjął i tej oferty, bo jak twierdził, pieniądze nic nie są warte, gdy on nie będzie mógł pracować, jeść, dotykać swoich dzieci i żony. Anioł, złożył następną ofertę, tym razem poszedł na całość – i zaproponował mu milion dolarów za jego oczy. Szewc kolejny raz nie przyjął oferty, nie przyjął tych pieniędzy, ponieważ bardziej cenił swój wzrok. Jak twierdził, pieniądzę nic nie są warte, gdy on nie będzie mógł pracować i samodzielnie się poruszać. Anioł zwrócił się do szewca i mówi – "widzisz za żadne pieniądze nie chcesz mi oddać rzeczy, które posiadasz. Jesteś bardzo bogaty, tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy". Morał tej bajki jest taki, że najczęściej nie doceniamy tego co mamy i próbujemy uciekać trochę w zazdrość. W swoim kazaniu ks. Wojciech podkreślił, że szukanie szczęścia u innych i pielęgnowanie takiego poczucia, że jestem gorszy - nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem.

Ks. Wojciech zwrócił uwagę wiernych, na to co jest niezwykle istotne - docenienie tego co mamy i kim jesteśmy. Aby walczyć z zazdrością, potrzeba nam innego spojrzenia na czas, jaki posiadamy i docenienie tego czasu. Tu i teraz powinniśmy zadbać o to, aby być szczęśliwym, przez docenienie tego co posiadamy - tu i teraz jest naszym życiem

Ksiądz Wojciech złożył podziękowanie ks. proboszczowi i zgromadzonym wiernym za życzliwość, z jaką się spotkał w świętojańskiej parafii oraz złożył życzenia wszystkiego dobrego na nadchodzące święta. I dodał: "niech widok żłóbka Betlejemskiego pomaga nam wzrastać w wierze, niech nasze serca napełniają się tym co dobre, ażeby się zmniejszało w nich, to co nie jest zgodne z wolą Bożą" i na koniec powtórzył za św. Augustynem "oto mamy Dziecię Chrystusa – rośnijmy razem z Nim".

Zainteresowanych tematyką Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockie, ksiądz Wojciech odsyła na stronę Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockiej: www.plockierodziny.pl

Na koniec tych rekolekcji usłyszeliśmy podziękowania ks. Proboszcza w imieniu własnym i wiernych, złożyłone na ręce ks. dr Wojciecha Kućko. Ksiądz Proboszcz podziękował również za wspólną modlitwę i prowadzenie modlitw.

Dekalog to fundament naszej wiary.  Ks. Wojciech, na przykładzie  trzech przykazań, przedstawił nam jakże bogate w treści refleksje nad Bożym Słowem, Bożym Prawem skierowanym do nas wszystkich. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie Łaski, które doświadczyliśmy podczas tych rekolekcji – usłyszeliśmy z ust księdza kan. Antoniego Kołodziejskiego. Podziękowanie również zostało skierowane do kapłanów, którzy jednali wiernych z Bogiem w sakramencie pokuty.