Zabytki kościoła

Kościół poreformacki pw. św. Jana Chrzciciela został zbudowany (1771 r.) w stylu późnobarokowym.  Wnętrze  zaś kościoła  ma charakter barokowo – rokokowy. Koci pw. w. J. Ch

Spośród zabytków sztuki sakralnej Kościoła św. Jana Chrzciciela na uwagę zasługują: rzeźba Chrystusa ukrzyżowanego, znajdująca się w ołtarzu głównym oraz obraz św. Jana Chrzciciela.

Na granicy prezbiterium - nawa znajdują się dwa ołtarze: jeden Niepokalanego Poczęcia z obrazem Najświętszej Maryi Panny. Drugi ołtarz – świętego Antoniego z obrazami św. Antoniego (1195-1231), i św. Franciszka (1181-1226). W tym miejscu należy wspomnieć, że w 2012 r. po trwających kilka lat pracach konserwatorskich, podczas których dokonano m.in. renowacji ołtarza głównego i czterech ołtarzy bocznych, obraz św. Franciszka został przeniesiony w inne miejsce - od strony prezbiterium nad pierwszy konfesjonał po lewej stronie kościoła.

Antoni z Padwy, nazywany też Antoni Padewski, właśc. Fernando Martins de Bulhões, pol. Ferdynand Bulonneportugalski teolog, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, prezbiter i doktor Kościoła..W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest w habicie franciszkańskim; nieraz głosi kazanie, czasami trzyma Dziecię Jezus.

Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów. Na wielu wizerunkach Franciszek trzyma w ręku krzyż, a u jego stóp znajduje się czaszka – symbole pokuty i umartwienia.

W nawie dwa dodatkowe ołtarze boczne. Jeden z nich po prawej stronie od prezbiterium – ołtarz Przemienienia Pańskiego z obrazami Przemienienia Pańskiego i obrazem św. Marcina z Tours (316-397).

Św. Marcin w ikonografii zachodniej przedstawiany jest, jako legionista na białym koniu, dający część swojego płaszcza biedakowi. W Kościele katolickim jest on patronem żołnierzy.

Kolejny boczny ołtarz po lewej stronie od prezbiterium - ołtarz św. Rocha z obrazem św. Rocha ( 1295-1327) i św. Mikołaja (ok. 270- ok. 342).

Św. Roch na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, stąd w epoce staropolskiej były mu poświęcone liczne ołtarze. W ikonografii św. Roch przedstawiany jest często jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach i najczęściej z psem biegnącym obok.

Święty Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie. Był na przykład przywoływany w rytuałach egzorcystycznych. Popularność kultu spowodowała, że poświęcono mu tysiące kościołów, ołtarzy, kaplic, szpitali i hospicjów.

Nad konfesjonałem pierwszym od prezbiterium po prawej stronie znajduje się obraz św. Józefa z Jezusem.

Ołtarze główny i boczny wykonane zostały przez zakonników z drewna  dębowego, rzeźby zaś z drewna lipowego.

W 1875 roku firma Blomberga z Warszawy wykonała dla kościoła organy, które przebudowano w 1904 roku. Po wojnie w 1964 r. organy odbudowano a w 1947 roku wykonano niewielki dzwon u płockiego ludwisarza Franciszka Bręgosza. W 2015 roku rozbudowa i konserwacja organów została zlecona Pracowni Budowy i Konserwacji Organów Piszczałkowych w Białymstoku.

Na frontonie kościoła znajdowały się pierwotnie drewniane rzeźby św. Piotra i św. Pawła. Po ich zniszczeniu przez hitlerowców zastąpione zostały współcześnie (1990-10-05) identycznymi rzeźbami z piaskowca (ich fundatorem był Tadeusz Kwiatkowski).

Wśród niewielu zabytkowych ornatów i aparatów liturgicznych, które przeżyły pożogę wojenną, na szczególną uwagę zasługuje kielich mszalny i kunsztownie wykonana i zdobiona monstrancja.